1. Forside
  2. /
  3. Virksomheder: Sammen om FN’s Verdensmål
  4. /
  5. Se jeres donation gøre en forskel
  6. /
  7. VIRKSOMHEDSBESØG 2017: BYGMA I UGANDA

VIRKSOMHEDSBESØG 2017: BYGMA I UGANDA

virksomhedsbesøg

Virksomhedsbesøg 2017: uganda

Det var en rørt Annette Sondrup, der tog på virksomhedsbesøg med Bygma i Uganda i 2017. Bygmas støtte går blandt andet til at bygge huse, så lokalbefolkningen kan få tag over hovedet og til at give dem mad på bordet. Bygma bidrager herved til at sikre basale menneskerettigheder for nogle af verdens mest udsatte. 

Hvilke udfordringer står uganda overfor i 2017?

I de fattigste dele af Uganda lever 19% under fattigdomsgrænsen. I distriktet Karamoja der ligger i den nordøstlige del af landet, er tallet helt oppe på 74%. Mange børn i dette område er så underernærede, at de er i risiko for at dø af sult. Nogle af problemerne skyldes ændringer i vejret, der gør det svært for familierne at drive landbrug på grund af lange tørkeperioder. Derfor har de svært ved at sikre sig en indkomst og sætte mad på bordet. 

Et af de projekter der forsøger at vende denne negative spiral i det katastroferamte land, er den danske NGO ADRA. Gennem bæredygtige humanitære projekter, hjælper organisationen de lokale med ved blandt andet at udvikle nye dyrkningsmetoder. På den måde kan forældrene skabe en lysere fremtid for dem selv og deres børn.

Virksomhedsbesøg: rejs med

Rejs med Danmarks Indsamling som erhvervspartner og se, hvordan jeres donation til indsamlingen gør en reel forskel for nogle af verdens mest udsatte. Læs mere om et partnerskab for verdensmålene lige her.

Kontakt os gerne med spørgsmål på: erhverv@danmarksindsamling.dk

Menu